skip to Main Content

Oczepiny na weselu

Ten obrzęd znany jest od dawien dawna i jego symboliką było przejście ze stanu panieńskiego do zamężnego. Taka symbolika utrzymuje się po dziś dzień, jednak oczepiny same w sobie mocno się zmieniły, gdy chodzi o ich charakter i przebieg. Kiedyś był to zwyczaj, który polegał na zdjęciu wianka z głowy kobiety, skróceniem włosów i zakładaniem haftowanego czepca co oznaczało, że kobieta jest już zamężna. Obecnie na weselach wygląda to już inaczej i te elementy zastąpione zostały zabawami i konkursami. Niegdyś odbywały się one zawsze o północy, obecnie wygląda to już często inaczej ze względu na to, że o północy symbolicznie kroi się tort.

Jak przebiegają oczepiny
Zasadniczo główna część oczepin najczęściej przebiega w podobny sposób. Na początku w około panny młodej gromadzą się wszystkie kobiety stanu wolnego, które tanecznym krokiem otaczają Pannę Młodą. Ma ona przysłonięte oczy i rzuca welonem czy bukietem. Zabawa ma być spontaniczna przypadkowa. Tradycja głosi, że panna, która złapie welon czy bukiet będzie pierwsza wychodzić za mąż. Podobnie wygląda część oczepin z udziałem pana młodego. Tylko zamiast panien pojawiają się kawalerowie i rzucany będzie krawat czy muszka. Osoby, które złapały tańczą wspólnie jeden taniec jako nowa para młoda.

Dalsza część oczepin
Dalsza cześć oczepin będzie już reżyserowana przez osoby, które będą wybrane przez parę młodą doprowadzenia zabawy na weselu. Najlepiej wcześniej z takimi osobami się spotkać i ustalić jak mają przebiegać oczepiny. Jeśli młodzi nie chcą, by frywolność i śmiałość zabaw została przekroczona warto ocenić z osobami prowadzącymi przyjęcie jak powinny wyglądać zabawy. Możliwości nie brakuje i zabawy mogą mieć różny charakter. Pojawiają się między innymi zabawy, w których uczestniczą państwo młodzi przykładowo szukając przy zasłoniętych oczach swojej drugiej połówki wśród innych osób. Inna opcja to propozycja zabaw dla gości, w ramach których młodzi nie będą brali udziału, ale będą odpowiadać za ocenę gości i ewentualne nagrody w postaci alkoholu.