skip to Main Content

Jak wybrać świadków na ślub?

Świadkowie mają na ślubie sporo obowiązków, które będą musieli wypełnić. Warto pamiętać, że taka osoba nie tylko powinna zaświadczyć o zawarciu małżeństwa, ale ma pomagać w organizacji ślubu i wesela a także wspierać parę młodą w trakcie trwania uroczystości. Warto świadków wybrać przynajmniej trzy miesiące przed ślubem, by mogli między sobą rozdzielić zadania. Mówi się, że powinny być to osoby różnej płci ora stanu wolnego. W praktyce jest to wyłącznie zwyczaj, ponieważ od strony prawnej nie ma żadnych takich ograniczeń. Należy wyłącznie pamiętać, że powinna być to osoba pełnoletnia oraz legitymująca się dowodem osobistym. Nie istnieje również ograniczenie co do tego czy świadkowie są rodziną. Prawo kanoniczne nie wymaga również, by była to osoba wierząca, ponieważ jej zadaniem jest wyłącznie zaświadczenie o tym, że ślub miał miejsce.

W praktyce kogo wybrać?
Przede wszystkim trzeba szukać osoby, która będzie zaufana, będzie chciała dobrze wywiązać się ze swoich obowiązków. Poważna, odpowiedzialna, która nie opuści nas w ostatniej chwili i nie zrezygnuje ze świadkowania. Dobrze, gdy są to bliscy przyjaciele bądź też rodzeństwo Państwa Młodych. Warto pamiętać, że jeśli świadkować będą mężczyźni kobieta powinna mieć równięż dziewczynę, która pomoże jej w sprawach technicznych związanych ze strojem czy włosami.

Zadania dla świadków?
Oczywiście podstawowe zadania jakie czekają na świadków to organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Przed ślubem powinni również zadbać o to, by w miarę możliwości pomagać przyszłym małżonkom między innymi w wyborze odpowiedniego stroju na ceremonię. W trakcie ceremonii powinni oni zadbać o dobre samopoczucie pary młodej, dbać o ich strój w trakcie życzeń odbierać i porządkować prezenty. Na weselu powinni pomagać w zajmowaniu się gośćmi dbać o to, by organizować i koordynować zabawy weselne. W związku z tym dobrze będzie, gdy są to osoby kontaktowe, które są w stanie nawiązywać dobre relacje z innymi ludźmi, są otwarci na gości weselnych.